-
Nowe ubrania specjalne - 27 października 2023
-
Fotowoltaika w naszej remizie ! - 30 września 2023
-
Nabór do MDP rozpoczęty ! - 8 września 2023
-
Wjechał w 7 zaparkowanych samochodów - 2 września 2023
-
MDP uczyła rówieśników Pierwszej Pomocy - 14 lipca 2023
-
Dwie wtorkowe interwencje - 12 lipca 2023
-
Ranny paw na parapecie 4 piętra - 12 czerwca 2023
-
Lądowanie śmigłowca na Wzgórzu Papieskim - 22 kwietnia 2023
-
Pojazd na boku efektem wypadku - 17 kwietnia 2023
-
Wręczenie promes z WFOŚ i GW - 29 marca 2023
Nabór – zostań jednym z Nas !

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu ogłasza nabór dla osób chcących dołączyć do naszej jednostki! Jeśli lubisz dreszczyk emocji, interesujesz się tematyką pożarnictwa i ratownictwa, chciałbyś/chciałabyś pomagać innym – dołącz do Nas!
Częste pytania i odpowiedzi :
- Jednostka w Luboniu nie jest zawodowa? Jak to działa?
OSP w Luboniu to jednostka w pełni opierająca się na ochotnikach. Każdy z nich uczy się lub ma swoją pracę. Gdy dochodzi do jakiegoś zdarzenia dyżurny Państwowej Straży Pożarnej alarmuje naszą jednostkę. Druhowie, którzy są dostępni w tym czasie lub mają możliwość wyjścia z pracy przybywają do strażnicy, przebierają się i wyjeżdżają do akcji . - Chętnie bym się zapisał, ale nie mieszkam w Luboniu.
Nasi druhowie mieszkają głównie w Luboniu, w przypadku alarmowania daje to możliwość szybkiego dotarcia do strażnicy. Natomiast nie skreśla to Ciebie całkowicie z naboru. - Skąd będę wiedział o alarmie?
Korzystamy z jednoczesnego alarmowania telefonicznego, sms-ów oraz aplikacji mobilnej z funkcją czatu online, za pomocą której można potwierdzić swoje przybycie lub brak możliwości wyjazdu. - Jakie kwalifikacje trzeba mieć aby zostać członkiem?
Mówiąc w dużym skrócie trzeba być sprawnym fizycznie, odpornym psychicznie, chętnym do pracy i zdolnym do poświęceń. Resztę oceniamy w czasie okresu kandydackiego. - Jak wygląda wasze szkolenie?
Pierwszy etap to zajęcia wewnętrzne w strażnicy, podczas których kandydat uczy się wszystkich elementów strażackiego fachu. W międzyczasie jest też kierowany na szkolenie organizowane przez Państwową Straż Pożarną, które uprawniają do wyjazdów do akcji. - Czy nie jestem za stary?
Górna granica wieku to 65 lat. - Co jeśli nie mam ukończonych 18 lat?
Nic straconego. W czwartki odbywają się zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w ramach której szkoli się młodzież od 12 do 18 roku życia. Na zbiórkach robią to samo co dorośli strażacy, tylko w warunkach szczególnego bezpieczeństwa. Adept takiej drużyny dużo szybciej zyskuje zaufanie starszych kolegów przy akcji. Aktualnie trochę trudno o miejsce w MDP ze względu na liczną grupę. - Ile się zarabia w OSP?
Nic. Nasza działalność opiera się na społecznej pracy członków. - Ile czasu trzeba temu poświecić?
To zależy od możliwości i stopnia zaangażowania. Nasi strażacy poświęcają od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu. Jedni są kiedy mogą, inni praktycznie żyją strażą, ale potrzebujemy jednych i drugich. - Czy da się to pogodzić z pracą i rodziną?
Oczywiście. Wszyscy to robimy.
Jak się do was zapisać?
Najlepiej nawiązać kontakt poprzez facebooka lub skontaktować się telefonicznie z naczelnikiem lub prezesem OSP.
Naczelnik Jacek Rutkowski tel. 600 567 821
Prezes Marek Maciejewski tel. 692 446 676