Nabór – zostań jednym z Nas !

 

 

Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Luboniu ogłasza nabór dla osób chcących dołączyć do naszej jednostki! Jeśli lubisz dreszczyk emocji, interesujesz się tematyką pożarnictwa i ratownictwa, chciałbyś/chciałabyś pomagać innym – dołącz do Nas!

Częste pytania i odpowiedzi :

 1. Jednostka w Luboniu nie jest zawodowa? Jak to działa?
  OSP w Luboniu to jednostka w pełni opierająca się na ochotnikach. Każdy z nich uczy się lub ma swoją pracę. Gdy dochodzi do jakiegoś zdarzenia dyżurny Państwowej Straży Pożarnej alarmuje naszą jednostkę. Druhowie, którzy są dostępni w tym czasie lub mają możliwość wyjścia z pracy przybywają do strażnicy, przebierają się i wyjeżdżają do akcji .
 2. Chętnie bym się zapisał, ale nie mieszkam w Luboniu.
  Nasi druhowie mieszkają głównie w Luboniu, w przypadku alarmowania daje to możliwość szybkiego dotarcia do strażnicy. Natomiast nie skreśla to Ciebie całkowicie z naboru.
 3. Skąd będę wiedział o alarmie?
  Korzystamy z jednoczesnego alarmowania telefonicznego, sms-ów oraz aplikacji mobilnej z funkcją czatu online, za pomocą której można  potwierdzić swoje przybycie lub brak możliwości wyjazdu.
 4. Jakie kwalifikacje trzeba mieć aby zostać członkiem?
  Mówiąc w dużym skrócie trzeba być sprawnym fizycznie, odpornym psychicznie, chętnym do pracy i zdolnym do poświęceń. Resztę oceniamy w czasie okresu kandydackiego.
 5. Jak wygląda wasze szkolenie?
  Pierwszy etap to zajęcia wewnętrzne w strażnicy, podczas których kandydat uczy się wszystkich elementów strażackiego fachu. W międzyczasie jest też kierowany na szkolenie organizowane przez Państwową Straż Pożarną, które uprawniają do wyjazdów do akcji.
 6. Czy nie jestem za stary?
  Górna granica wieku to 65 lat.
 7. Co jeśli nie mam ukończonych 18 lat?
  Nic straconego. W czwartki odbywają się zajęcia Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w ramach której szkoli się młodzież od 12 do 18 roku życia. Na zbiórkach robią to samo co dorośli strażacy, tylko w warunkach szczególnego bezpieczeństwa. Adept takiej drużyny dużo szybciej zyskuje zaufanie starszych kolegów przy akcji. Aktualnie trochę trudno o miejsce w MDP ze względu na liczną grupę.
 8. Ile się zarabia w OSP?
  Nic. Nasza działalność opiera się na społecznej pracy członków.
 9. Ile czasu trzeba temu poświecić?
  To zależy od możliwości i stopnia zaangażowania. Nasi strażacy poświęcają od kilku do kilkunastu godzin w tygodniu. Jedni są kiedy mogą, inni praktycznie żyją strażą, ale potrzebujemy jednych i drugich.
 10. Czy da się to pogodzić z pracą i rodziną?
  Oczywiście. Wszyscy to robimy.

Jak się do was zapisać?
Najlepiej nawiązać kontakt poprzez facebooka lub skontaktować się telefonicznie z naczelnikiem lub prezesem OSP.

Naczelnik Jacek Rutkowski tel. 600 567 821
Prezes Marek Maciejewski tel. 692 446 676