OSP Luboń na RESCUE DAYS POLSKA

24 i 25 maja trzech naszych druhów uczestniczyło w warsztatach WEBER RESCUE DAYS KĘTY 2019. Brali oni udział w warsztatach. Czekało na nich 8 różnych scenariuszy, miedzy innymi techniki stabilizacji pojazdu w trzech różnych położeniach, samochód osobowy pod naczepą typu wanna, uderzenie boczne z wykorzystaniem techniki crossramming – czyli techniki przywracania kształtu pierwotnego. W pierwszy dzień warsztatów po krótkim otwarciu odbył się wykład, podczas którego głównym tematem były techniki taktyki oraz organizacji w ratownictwie technicznym.

Po wykładzie udaliśmy się już na plac na którym zostały przygotowane stanowiska do ćwiczeń. Każda grupa liczyła 12 osób. Podczas pierwszego dnia czekały na nas 4 stanowiska ćwiczeń, między innymi stabilizacja pojazdu ,ewakuacja dziecka z fotelikiem oraz uwalnianie poszkodowanego spod naczepy niskopodwoziowej. W dzień drugi zastaliśmy kolejne cztery scenariusze. Samochód pod naczepą typu wanna czy pod przyczepą rolniczą.  We wszystkich scenariuszach mieliśmy sami podjąć taktykę działania przez co najwięcej techniki i wiedzy udało nam się zdobyć. Podczas ćwiczeń działaliśmy z instruktorami między innymi z Polski ,Czech oraz Niemiec. Po przejściu 8 scenariuszy w sobotę tj 25 maja odebraliśmy certyfikaty uczestnictwa w warsztatach RESCUE DAYS POLSKA. Warsztaty były przeprowadzone bardzo profesjonalnie, a co najważniejsze odzwierciedlały to co może nam się przytrafić w akcjach ratowniczych. Zdobytą wiedzę chcemy wykorzystać na ćwiczeniach czy pokazach. Oby jak najmniej na wypadkach drogowych.

Krzysztof Kaźmierczak – OSP Luboń