MDP i świąteczne pierniki

Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. I to właśnie ta przedświąteczna „gorączka” stała się doskonałą okazją do zorganizowania w naszej jednostce akcji pieczenia pierników przez Naszą Młodzieżową drużynę Pożarniczą.

W piątek  1  grudnia w ramach zajęć MDP udaliśmy się do naszej kuchni, gdzie dzieci, pod opieką druhów, mieli okazję nauczyć się wypieku pysznych, świątecznych pierników. Dzieciaki, niektóre po raz pierwszy, poznawały proces ich pieczenia. Z wielką radością wałkowały przygotowane wcześniej ciasto, wycinały foremkami ulubione kształty, często związane z motywami Świąt Bożego Narodzenia, z uwagą obserwowały proces pieczenia się ciastek. Upieczone pierniczki dekorowały mając do dyspozycji dużo jadalnych ozdób i kolorowego lukru.

Blisko 10 kg ciasta piernikowego zamieniliśmy w ponad 300 pierników, dlatego akcja wspólnego pieczenia trwała prawie 3 godziny. Tego dnia nasza jednostka zamieniła się w prawdziwą fabrykę pierników. W całej jednostce  unosił się korzenny zapach przywołujący wśród zebranych – zarówno dzieci, jak i druhów – najmilsze wspomnienia świąteczne.

Pieczenie pierniczków sprawiło dzieciom wielką radość, a jednocześnie w sposób miły i praktyczny utrwaliło tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

 

Posted In:

Leave a Comment