Luboń, Armii Poznań – Owady błonkoskrzydłe

W niedzielę 2   lipca w godzinach popołudniowych interweniowaliśmy przy ulicy  Armii Poznań . Tam właściciel zauważył gniazda owadów błonkoskrzydłych . Gniazdo znajdowało się w  garażu . Zagrożenie było duże , ponieważ w budynku znajdowały się małe dzieci. Po przyjeździe i ocenieniu sytuacji, wezwaliśmy zastęp z OSP Kwiatowe , specjalizuje się on w usuwaniu takich zagrożeń . Nikomu na szczęście nic się nie stało.

Fot.  Kuba /  Sebastian  –  OSP  Luboń

Otrzymujemy wiele pytań odnośnie owadów Błonkoskrzydłych , dlatego publikujemy poniższą informację :

W okresie wiosennym oraz letnim występuje bardzo duża aktywność owadów błonkoskrzydłych (szerszenie, osy, pszczoły).
Jednostki ratownicze Straży Pożarnej zgodnie z obowiązującą procedurą podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia.
Tylko w takim przypadku należy zgłosić zaistniałą sytuację na numer alarmowy 998 .
Wszelkie inne sytuacje, w których nie występuje zagrożenie życia lub/i zdrowia należy zgłaszać podmiotom specjalistycznym zajmującym się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych.

Ukąszenia owadów:
Przede wszystkim to osy i szerszenie są groźne dla ludzi. Atakują w tak zwanej sytuacji zagrożenia jest to moment w którym człowiek znajduje się przykładowo zbyt blisko gniazda.
W wypadku rozdrażnienia roju zalecane jest spokojne oddalenie się na bezpieczną odległość od gniazda, nie wykonując żadnych niepotrzebnych agresywnych ruchów, które skłonią owady do dalszej obrony. Do najbardziej niebezpiecznych miejsc użądleń zaliczamy te blisko głównych naczyń krwionośnych czy też głowy. Osoby uczulone na jad powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu opanowania sytuacji.

Leave a Comment