Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

FormatFactoryDSC_0147Dnia 9 stycznia 2016 roku ( sobota ) w naszej jednostce odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego z użyciem sań lodowych. Po omówieniu przebiegu i celu ćwiczeń udaliśmy się na zamarznięty akwen przy ulicy Niezłomnych. Prosimy o przeczytanie apelu który znajduję się pod zdjęciami

Materiał wideo :

Galeria zdjęć :

APEL DO MIESZKAŃCÓW :

Wchodzenie na nieznane, zamarznięte akweny wodne jest lekkomyślne i nieodpowiedzialne. Takie zachowanie może doprowadzić do tragedii. Strażacy w trosce o zdrowie i życie ludzkie apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek. Woda to żywioł nawet w zimie. Dlatego ważnym jest zapoznanie się z kilkoma radami, dzięki którym unikniemy zagrożenia i możemy uratować życie ludzkie.

W okresie zimowym, w szczególności kiedy utrzymują się przez dłuższy czas niskie temperatury powietrza dochodzi do zamarzania akwenów wodnych. Ten okres, to także czas beztroskiej zabawy na lodzie, ale pod warunkiem korzystania ze sztucznie utworzonego lodowiska. Bardzo często zdarza się jednak, że zabawy i spacery na lodzie odbywają się na zamarzniętych akwenach wodnych: jeziorach, rzekach, kanałach czy zatokach. Zdarzają się także przypadki wjeżdżania na takie akweny samochodem.

Pamiętajmy, że takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i może prowadzić do tragedii. Woda jest żywiołem nawet zimą i powinniśmy unikać nieznanych, zamarzniętych akwenów wodnych. Jeśli nie mamy pewności, że jest bezpiecznie nie ryzykujmy i nie wchodźmy na lód, tym bardziej jeśli nie mamy asekuracji. Pamiętajmy, że zamarznięty akwen może mieć w różnych miejscach różną grubość pokrywy lodowej.

 

Apelujemy  o ostrożność, zachowanie zdrowego rozsądku i nie korzystanie z naturalnych lodowisk, jakimi są zamarznięte akweny wodne. Niektóre osoby są na tyle lekkomyślne, że wchodzą na lód nawet z dziećmi.

W przypadku zauważenia sytuacji, w której pod jakąkolwiek osobą załamał się lód pamiętaj:
1.Najpierw jak najszybciej zawiadom o zdarzeniu służby ratownicze pod numerem alarmowym 112 lub 997, 998, 999 podając bardzo szczegółowo lokalizację miejsca zdarzenia.
2.W miarę możliwości staraj się pomóc. Pamiętaj jednak o swoim bezpieczeństwie!!!
3.Nie zbliżaj się do miejsca, gdzie załamał się lód, jeśli się na nim znajdujesz połóż się płasko na tafli. Unikniesz w ten sposób miejscowego przeciążenia pokrywy lodowej.
4.Jeśli zauważysz zagrożenie (trzeszczenie lodu) powoli i spokojnie wycofaj się na brzeg
5.Jeśli będzie bezpiecznie pomóż osobie poszkodowanej podając np.: szalik, sanki lub gałąź
6.Po wydobyciu osoby poszkodowanej z wody przykryj ją, jeżeli to możliwe czymś ciepłym
7.Czekaj na wezwaną pomoc

Zastosowanie tych kilku podstawowych rad może komuś uratować życie.

________________

Maciej / OSP Luboń