XX Manewry Ratownicze

XX Manewry Ratownicze

000150

W dniach 21 – 23 października 2015, na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XX Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Jubileusz”.

Do Jeleniej Góry przyjechały 42 zespoły z całej Polski, w tym zespół z Czech. Kolejny raz gośćmi manewrów, byli policjanci oraz Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Wrocławia. W czasie manewrów miało miejsce szkolenie kadry dowódczej.

Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu. – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk – oficer prasowy KM PSP Jelenia Góra.

Pierwsze zadanie odbyło się 21 października około godziny 21:00. Każdy zespół, musiał zmierzyć się z dwoma epizodami, które rozmieszczone były w Karpaczu oraz na terenie gminy Podgórzyn. Ratownicy tego wieczoru zmierzyli się ze zdarzeniem masowym (zderzenie dwóch pojazdów lub potrącenie grupy osób czekających na przystanku), w którym rannych było 10 poszkodowanych. Następnie udzielili pomocy miedzy innymi potraconemu rowerzyście czy osobom z ranami postrzałowymi.

Następnego dnia odbyła się pętla, w której do wykonania było 7 zadań. Epizody rozmieszczone były na terenie Szklarskiej Poręby, Piechowic czy Jakuszyc. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: pomóc osobie, która spadła ze skały, udzielenie pomocy osobie, która dostała ataku padaczki czy pomóc osobie z zawałem. Nowością podczas tegorocznych manewrów było poprowadzenie zajęć z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Piechowicach. Niewątpliwie najciekawszym zadaniem tego dnia było odbieranie porodu – oczywiście na fantomie.

Ostatniego dnia zadania zaczęły się około godziny 9:00. Tego dnia doszło do 5 zdarzeń masowych, w każdym po około 20 poszkodowanych. Do każdego z zadań zadysponowano po 5 zespołów, które musiały poradzić sobie z triage’owaniem poszkodowanych oraz uratowaniem jak największej liczby poszkodowanych. Zdarzenia mialy miejsce miedzy innymi na deptaku w Karpaczu, w szkole podstawowej w Podgórzynie czy w okolicy DW Lokietek w Borowicach.

Pozorantami w tej edycji manewrów ratowniczych byli uczniowie klasy strażackiej z Wałbrzycha.

 

 

źródło : jeleniagora998 / http://www.jeleniagora998.pl/