Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Jednostki OSP Luboń, OSP Plewiska, JRG-1 Poznań, JRG-4 Poznań oraz SA PSP Poznań przeprowadziły w sobotę ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego przy użyciu sań lodowych oraz katamaranu ratowniczego – mobilnego Systemu Woda-Lód RSKTM-12.

Pierwsza część zajęć odbyła się na świetlicy w remizie OSP Luboń, podczas której dowódca zmiany z JRG-1 specjalizującej się w ratownictwie wodnym i lodowym na zasadzie prezentacji multimedialnej przedstawił podstawowe zasady bezpieczeństwa i ratownictwa na lodzie. Następnie zaprezentowano uczestnikom ćwiczeń rodzaje kombinezonów używanych w ratownictwie wodno-lodowym oraz omówiono, jaki sprzęt używać a przede wszystkim, w jaki sposób skutecznie go użyć.

Następnie wszystkie zastępy przemieściły się na zamarznięty akwen gdzie przeprowadzono ćwiczenia praktyczne. W pierwszej części zajęć praktycznych zastępy z SA PSP Poznań zwodowały katamaran ratunkowy mobilny System Woda-Lód RSKTM-12. Dowódca z SA PSP zapoznał wszystkich z danymi technicznymi katamaranu a następnie zaprezentowano działanie w praktyce.

W drugiej części zajęć wszystkie zastępy kilkukrotnie przećwiczyły ewakuację osoby tonącej przy użyciu sań lodowych. Koledzy z JRG-1 skrupulatnie obserwowali podejmowane działania i na bieżąco korygowali popełniane przez ćwiczących błędy.

Na zakończenie dowodzący ćwiczeniami podziękował wszystkim za zagazowanie oraz zadeklarował, że KM PSP Poznań dołoży wszelkich starań, aby takich ćwiczeń było znacznie więcej.

Norbert Kaźmierczak

fot. Artur Napierała