Ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego, współdziałanie z SA PSP Poznań.

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego, współdziałanie z SA PSP Poznań.

W sobotę 2 lutego na poligonie strażackim w Luboniu razem z zastępami ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu ratownictwa drogowego. Ideą ćwiczeń było pogłębienie wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych strażaków. W pierwszej części ćwiczeń, która miała miejsce na terenie strażnicy OSP Luboń przedstawiono krótki film instruktażowy pokazujący techniki działania ze sprzętem hydraulicznym do ratownictwa drogowego. Następnie omówiono poszczególne tematy i zagadnienia przedstawione na filmie, po czym jednostki udały się na poligon.
Założenie:
Wypadek komunikacyjny dwóch samochodów osobowych, w którym ranne zostają dwie osoby, z czego jedna zostaje uwięziona wewnątrz pojazdu. Do zdarzenia wyjeżdżają zastępy GBA OSP Luboń oraz GBA i SLRD z SA PSP Poznań.
Działanie:
Po dotarciu na miejsce zastępów ratowniczych ustalono, że w wypadku brały udział dwa pojazdy osobowe, w którym ranne zostały dwie osoby a jedna z nich jest uwięziona wewnątrz wraku. Zabezpieczono teren akcji a następnie podjęto działania ratownicze mające na celu uwolnienie osoby poszkodowanej. Jeden z ratowników wszedł do wnętrza pojazdu udrożnił poszkodowanemu drogi oddechowe, podał tlen oraz wspierał psychicznie podczas prowadzonych działań. W tym samym czasie pozostali ratownicy przystąpili do wykonywania dostępu do poszkodowanego przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Wyważono drzwi i odcięto dach, po czym na noszach typu deska wyewakuowano poszkodowanego na zewnątrz.
W dalszej części zajęć przetestowano nowo nabyty przez OSP Luboń zestaw hydrauliczny ratownictwa technicznego Lukas, który w ocenie strażaków spisał się bez zarzutów.
Zakończenie:
Na koniec dowódca zastępu z SA PSP oraz naczelnik OSP podsumowali przebieg ćwiczeń wymienili swoje spostrzeżenia i sugestie oraz wyjaśnili, co był zrobione dobrze a co źle oraz co by jeszcze można było zrobić lepiej. Następnie  pod wigwamem przy ognisku i pieczonej kiełbasie  strażacy zarówno OSP jak i SA PSP w luźnej rozmowie wyrazili chęć dalszych wspólnych ćwiczeń czym całość zakończono.

Norbert Kaźmierczak

[nggallery id=33] fot. OSP Luboń