Zintegrowany system lokalizacji pojazdów i nawigacji DTS-3001

Zintegrowany system lokalizacji pojazdów i nawigacji DTS-3001

Coraz więcej ulic i osiedli powstaje w naszym mieście oraz gminach sąsiednich, co w pewnym stopniu utrudnia szybką lokalizację i dojazd do zdarzenia, dlatego w celu poprawienia mobilności naszej jednostki wdrażamy w samochodach ratowniczo-gaśniczych zintegrowany system lokalizacji pojazdów i nawigacji. Jednocześnie jednostka nasza, zostanie objęta nowoczesnym rozwiązaniem funkcjonującym głównie w pojazdach Państwowej Straży Pożarnej.

System DTS-3001 działający pod kontrolą systemu Windows XP składa się z 10 calowego panelu dotykowego i jednostki centralnej wyposażonej w moduł GPS i GSM. Załoga pojazdu ma do dyspozycji zmodyfikowaną wersję programu AutoMapa, której interfejs pozwala na wysyłanie oraz odbieranie informacji od dyspozytora oraz szybką komunikację za pomocą zdefiniowanych przycisków określającymi bieżący status działania.

Zainstalowane moduły dodatkowe umożliwiają bieżące śledzenie pozycji, prędkości i statusu wszystkich pojazdów objętych systemem, co przede wszystkim usprawnia koordynowanie działań z Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP.  System lokalizacji i nawigacji zainstalowany w naszych samochodach został opracowany w oparciu o założenia Komendy Głównej PSP i spełnia wszelkie wymagania w zakresie terminali samochodowych i ich oprogramowania.

Na wyposażeniu naszej jednostki są trzy samochody ratowniczo-gaśnicze dwa typu GBA oraz jeden typu GCBA. System obecnie będzie pracował na dwóch wozach pierwszo wyjazdowym GBA Star-Man 12-157 oraz na GCBA MAN TGM 18.290. Na chwilę obecną pojazdy GBA Star 244 i  SLRr Citroen Berlingo systemu tego nie posiadają.

Norbert Kaźmierczak

[nggallery id=31]

fot. Artur Napierała, lubon.tv